סמדר פרימר

מאבחנת ומטפלת בקשיי תפקוד ולמידה
החשיבות בטיפול מוקדם בהפרעות התנהגות אצל ילדים

החשיבות בטיפול מוקדם בהפרעות התנהגות אצל ילדים

זיהוי התנהגות חריגה, לא נורמטיבית, מצדיק ואף מחייבת מצן מענה טיפולי הולם, על מנת לרדת אל השורש המצמיח את הפרעות ההתנהגות, לברר ולאבחן את הגורמים להפרעות, אשר ייתכן כי בבסיסן מונחים מצוקות, פחדים, חרדות אשר ההתנהגות הנתפסת כלא נורמטיבית, כמופרעת, היא ביטוי להן.
יש גישות שונות למענה במסגרת טיפול בהפרעות התנהגות אצל ילדים. אחת הגישות האפקטיביות, אשר יעילותן הוכחה זה מכבר, היא הסרת מכשולים. על מנת להסירם יש, תחילה, לזהותם. כאשר הילד מתוודע בתהליך הטיפולי אל המכשולים והחסמים ניתן, באמצעות תהליך טיפולי קשוב ורגיש, להסירם ולאפשר בכך זרימה טבעית וחופשית של יכולות והבאה לידי ביטוי של הפוטנציאל הגלום בו. התגברות על החסמים והמחסומים מזמנת לילד אפשרות לחוות הצלחה וההצלחה נוטעת בו ביטחון, מחזקת ומעצימה אותו בהדרגה.
לאחר שלילה של סיבות נוירולוגיות להפרעות התנהגות הנובעות מקושי אובייקטיבי להגיב לגירויים ולתפוס את הסביבה החברתית בקודים ובנורמות הרווחות בה או, לחלופין, על ידי מתן מענה טיפולי ממוקד וייעודי לקשיים ולהפרעות הנובעות ממקור זה, תוך כדי שיפור התפקודים הבסיסיים, ניתן לטפל בסיבות אחרות, ששורשן נפשי, רגשי או סביבתי המעיבים על ההתנהגות.
טיפול מוקדם בהפרעות התנהגות, הבאות, בין השאר, לידי ביטוי בתופעות כגון הפרעות קשב וריכוז, אימפולסיביות, היפראקטיבית, אפאטיה, עצבנות, בכי תכוף, אמירות אבדניות (חלילה), סרבול מוטורי, קשיי הירדמות, אי שקט, ועוד, מאפשר לילד לשפר את דימוי הגוף שלו וכתוצאה מכך את הביטחון העצמי. טיפול בשורשי הבעיות ההתנהגותיות מיטיב גם עם הסימפטומים שלהם. ילדים החווים תחושת הצלחה ומגבירים את הביטחון העצמי שלהם משנים גם את תפיסתם את עצמם. הם אינם עוד חריגים אלא חשים שווים ושייכים אל קבוצת האם ואל קבוצת ההתייחסות הטבעית שלהם- חבריהם לגן או לכיתה.
שילוב של שיטות טיפוליות כגון אבחון (אשר כתוצאה ממנו, אם וכאשר, מתברר כי קיימת בעיה אובייקטיבית של ויסות חושי וטיפול ממוקד בה), העשרה אינסטרומנטלית, עיסויי גוף שונים בגיל מוקדם מאפשר מתן מענה טוב להפרעות התנהגותיות הנובעות מקשיים מזוהים ומאובחנים, הבאים לידי ביטוי בתגובות רגשיות חריפות ומועצמות או ההיפך- גילויי אדישות ואפאטיה קיצונית. טיפול בגישה המכונה נוירו- התפתחותית- תפקודית המזמנת לילד מגוון התנסויות במגע ובתנועה המחזקות את מערכת העצבים ומשפרות את תפקודה משפיעות באופן ישיר, בתהליך הדרגתי, על ההתנהגות של הילד, ההופכת, בקצב שלו, להיות נורמטיבית ותקינה.זיהוי מוקדם של שורשי הבעיה הגורמת להפרעות התנהגות מאפשרת טיפול ייעודי יעיל ביותר.


גודל פונט
ניגודיות